Forum Magazynu Perkusista

Forum perkusistów
Obecny czas: 18 Gru 2017 08:49
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
Free Blues Club
 Temat postu: 02.12.2016 RSC + WALFAD
PostWysłany: 08 Wrz 2016 18:41 
Offline
Człowiek-Metronom
Awatar użytkownika

Posty: 98
Kiedy: 02.12.2016r. (piątek), start godz. 21 / drzwi godz. 19
Bilety: 25 zł w przedsprzedaży / 35 zł w dniu koncertu / 25 zł studenci i uczniowie
Miejsce: Free Blues Club, ul. Powstańców Wielkopolskich 20, Szczecin

https://www.facebook.com/events/167853560319657/

Zjednoczone Siły Natury to spotkanie dwóch bardzo różnych zespołów rockowych

Zespół RSC od lutego tego roku intensywnie koncertuje. Zespół zaprezentuje oprócz swoich wielkich przebojów takich jak „Kradniesz mi Moją Duszę” i „Życie to Teatr” utwory, przedpremierowe a także utwory zarejestrowane w latach 80-tych ale nigdy nie prezentowane na żywo.

Zespół Walfad zagra materiał premierowy z wydanego jesienią trzeciego albumu, a także odmienioną wersję suity Liście, tak entuzjastycznie przyjętą prze publiczność na koncertach w klubie Andaluzja, NCPP czy w klubie Bogart.

HISTORIA RSC

Początki grupy RSC to spotkanie trzech muzyków rzeszowskich, uczniów szkół muzycznych, gitarzysty Andrzeja Wiśniowskiego, klawiszowca Piotra Spychalskiego i basisty Andrzeja Szczypka z wokalistą i gitarzystą Zbigniew Działą , który przyjechał na studia z Jarosławia. Na ulicy Zygmuntowskiej, w mieszkaniu Piotra, przy pianinie, doszło do formalnego powołania zespołu. Pierwszym perkusistą został Jacek „Jackson” Rajchel. Tych pięciu muzyków rozpoczęło próby w MOK na Kochanowskiego w Rzeszowie. Skład grupy ostatecznie krystalizuje się w 1981 roku, gdy dołączają do niej perkusista Michał Kochmański w miejsce „Jacksona” i Wiktor Kucaj jako drugi klawiszowiec. Także w tym roku zostaje dokoptowany skrzypek Wiesław Bawor. Muzycy wybierają w głosowaniu między sobą nazwę RSC.

W dzień ogłoszenia stanu wojennego pamiętnego 13 grudnia 1981 roku RSC gra koncert w MOK na Kochanowskiego jako gwiazda przeglądu muzycznego. Był to prawdopodobnie jedyny taki przypadek w Polsce. Na początku 1982 r. zespół nawiązuje współpracę z Estradą Rzeszowską i gra incydentalne występy pod jej egidą. W marcu 1982 RSC udaje się w trasę koncertową jako suport przed kapelą bluesową Kasa Chorych , mającą już wtedy renomę ogólnopolską. Występy zostają bardzo dobrze przyjęte przez publiczność

Grupa wysyła kasetę zgłoszeniową na festiwal do Jarocina i zostaje zakwalifikowana do udziału w konkursie. W drodze do Jarocina zespół odwiedza imprezę Open Rock w Krakowie w Rotundzie.

III Ogólnopolski Festiwal Muzyki Młodej Generacji – 24-26 sierpnia 1982 w Jarocinie był szczęśliwy dla grupy, która w głosowaniu publiczności zajęła 2 miejsce. Menedżerem zostaje Ireneusz Kowalewski, a opiekę impresaryjną roztacza nad zespołem PSJ Oddział Północny w Bydgoszczy.

RSC zalicza udane koncerty na Kart Rock w Jeleniej Górze i na październikowym Rockowisku w Łodzi. Na tej ostatniej imprezie grupa dostaje propozycję z Polskich Nagrań na nagranie płyty długogrającej. Longplay zostaje nagrany w lutym i marcu 1983 w Warszawie i wkrótce uzyskuje status Złotej Płyty. W nagraniu materiału zespołowi towarzyszy kwartet smyczkowy Polskiej Orkiestry Kameralnej pod dyr. Jerzego Maksymiuka. Łączna ilość sprzedanych longplayów ,singli i kaset magnetofonowych przekracza 600.000 szt sprzedanych w Polsce i USA.

W tym też roku firma SAVITOR wydaje składankę największych polskich wykonawców "Na Luzie" gdzie obok Lady Pank, Urszuli z Budką Suflera, Maanamu czy Lombardu pojawiają się dwie piosenki RSC: Zycie to teatr i Fabryka snów. Kilka miesięcy później dla wytwórni VEGA nagrana zostaje kaseta z między innymi z elektroniczną wersją Muzyki Semaforów , Maratonem Rockowym i W oczekiwaniu na nikogo.

W latach 1982-1984 grupa realizuje kilkanaście programów telewizyjnych ,kilka dużych tras koncertowych po całej Polsce, a na Liście Przebojów Programu 3 w czołówce plasuje się 8 piosenek. Niestety, dochodzi do zmian personalnych w zespole pod koniec 1983 r. Basista Andrzej Szczypek zostaje zastąpiony przez Mariana Zycha, a niedługo po tym, dotychczasowy lider Andrzej Wiśniowski odchodzi w związku z diametralną różnicą zdań dotyczących wizji dalszego rozwoju grupy. Ostatni istotny występ RSC ma miejsce na Festiwalu Opolskim w 1984 roku w koncercie Przeboje Roku z utworem Maraton Rockowy. Po tym koncercie zespół praktycznie przestaje istnieć.

Kiedy w 1986 roku Andrzej Wiśniowski tworzy od podstaw w Rzeszowie przy ul. Zygmuntowskiej w zaadaptowanym mieszkaniu Piotra Spychalskiego studio nagraniowe o nazwie RSC-STUDIO, wydaje się, że dojdzie do zapowiadanej reaktywacji grupy. Z nagranego w tym studio i nigdy nieopublikowanego materiału w radiowej Trójce pojawia się jedynie utwór „Wspaniały świat”. Niewydany materiał pozostaje do dziś w archiwach zespołu. Grupa jednak w tym czasie nie podejmuje działalności koncertowej. W roku 1988 zespół zostaje zaproszony na koncerty na Ukrainie. We Lwowie i Truskawcu skład grupy stanowią będący wtedy w kraju :Zbigniew Działa ,Andrzej Wiśniowski i Marian Zych oraz towarzyszący im Leszek Dziarek i Mariusz Koziołkiewicz.

Jeszcze w roku 1994 roku muzycy podejmują próbę nagrania starych piosenek w nowych aranżacjach na płycie „Maraton rockowy” z charakterystyczną okładką ,Fizycznie jednak zespół nie istnieje. W roku 1996 ukazuje się kolejna płyta "Czas Wodnika" Z oryginalnego składu w nagraniu biorą udział Zbigniew Działa, Wiktor Kucaj i Michał Kochmański. Rok później powstaje w tym samym składzie produkcja "Parakletos", która w 1998 ukazuje się na płycie. W tym roku grupę opuszcza kompozytor i autor tekstów Zbigniew Działa. Do roku 2000 klawiszowiec grupy Wiktor Kucaj na własną rękę nagrywa płyty z różnymi muzykami pod nazwą RSC, używając tej nazwy bez zgody założycieli i kompozytorów z oryginalnego składu. Niestety z jego wizją muzyczną członkowie zespołu się nie utożsamiają . Niemniej jednak wydawnictwa płytowe z tego okresu pod nazwą RSC funkcjonują na rynku.

Kiedy wydawało się, że to już koniec historii RSC , zespół za namową zaprzyjaźnionych muzyków rzeszowskich podejmuje decyzję o zagraniu koncertu w swoim pierwszym składzie z roku 1982, na koncercie „Help Maciek”w lutym 2012r. W rzeszowskim klubie Pod Palmą, RSC gra swoje największe przeboje. Do klubu, w którym na największe koncerty przychodzi 600 osób, na koncert RSC pojawia się 1300 osób a 300 odchodzi bez biletów. Bardzo gorące przyjęcie i równie gorące pozytywne opinie w Polsce i nie tylko. Wydarzenie to spowodowało zainteresowanie ze strony mediów co zaskutkowało wywiadami w prasie, w radio i programami w TV.

Tego koncertu nigdy nie miało być... Rozentuzjazmowana publiczność domaga się kontynuacji wspólnego grania.

Pod koniec 2013 roku Polskie Nagrania wydają w serii „ Kultowe winyle na płytach CD” pierwszą płytę RSC , która wśród kilkuset propozycji wydania Kultowych Winyli znalazła się w pierwszej dziesiątce. Neverending story czy pętla czasu?

Obecny skład zespołu:
Zbigniew Działa - wokal
Andrzej Wiśniowski - gitara
Wiesław Bawor - skrzypce
Piotr Spychalski - instrumenty klawiszowe
Krzysztof Dziuba - gitara basowa
Michał Kochmański - perkusjaImage

Walfad (We Are Looking For A Drummer) powstał w 2011 roku z inicjatywy Wojciecha Ciuraja. Pierwszy skład stanowili uczniowie 1LO w Wodzisławiu Śląskim. Walfad powstał z marzeń o graniu muzyki ambitnej i bezkompromisowej. Mimo młodego wieku, w 2013 zespół nagrał debiutancki album zatytułowany – „Ab Ovo”. Był to zapis wczesnej twórczości zespołu, opowieść o o młodym człowieku ze Śląska, który wkracza w dorosłość. Materiał ten sprawił, że progresywny świat (USA, Japonia, Francja) dostrzegł młody wodzisławski zespół. Był to także początek współpracy z wytwórnią Lynx Music. Rok później Walfad zostaje kwartetem. Okazało się jednak, że właśnie w takim składzie zespół wszedł na nowy, wyższy poziom. Wojciech Ciuraj został wówczas jednym gitarzystą w zespole. Walfad nie zwalniał tempa, dzięki koncertom z takimi zespołami jak Osada Vida, czy Hipgnosis, a także ciężkiej pracy grupa weszła na wyższy poziom wykonawczy. Latem 2014 roku powstaje „An Unsung Hero, Salty rains&Him” – jeden z najlepszych artrockowych albumów roku w Polsce, a także na świecie. Doskonałe recenzje w prasie muzycznej, a także ciepłe przyjęcie przez samych słuchaczy wprowadziły Walfad do polskiej progresywnej ekstraklasy. Album cieszył się sporym zainteresowaniem od pierwszych dni po premierze. Magazyn Lizard nazwał zespół „nową siłą w polskim progu”. Na fali tego sukcesu Walfad ruszył w trasę promującą „An Unsung Hero, Salty rains&Him”. Zespół przemierzył cały kraj, a trasa zakończyła się dopiero wiosną 2015. Podczas występów grupa miała zaszczyt dzielić scenę m. in zespołem Lizard, Hipgnosis czy State Urge. W drugiej połowie 2015 roku dochodzi do zmian personalnych. Zespół opuszcza Daniel Rodzoń i Maciej Kucharski. Nowymi członkami zespołu zostają Dawid Makosz i Radosław Żelazny, a także Piotr Rachwał. Młodzi wodzisławianie na co dzień studiują w Krakowie i właśnie tam nowy Walfad ma swoją siedzibę.

Walfad gra muzykę z pogranicza rocka i rocka progresywnego. Charakterystyczne dla zespołu są poetyckie, zmuszające do myślenia teksty. Wśród natłoku grup nie przywiązujących wagi do słowa w muzyce rockowej, Walfad jest wyjątkowym projektem. Grupa nawiązuje do tradycji polskiej piosenki tworząc w ojczystym języku jednocześnie nie zamykając się na rynki zagraniczne („An Unsung Hero, Salty rains&Him” powstał w dwóch wersjach językowych). Autorem tekstów i większości muzyki jest Wojciech Ciuraj.

Nadchodząca trasa koncertowa z legendą RSC to niepowtarzalna okazja by zobaczyć na scenie nowy skład, a także usłyszeć nowe dźwięki!

Skład zespołu:
Wojciech Ciuraj – wokal, gitara
Dawid Makosz – instrumenty klawiszowe
Piotr Rachwał – skrzypce
Radosław Żelazny – gitara basowa
Kacper Kucharski – perkusja

Image


Góra
 Profil  
 
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group